DNEVNA SOBA
Dnevna soba je prostor za život. Ona je kino, dječja igraonica, kutak za druženje ... ovisno o našim potrebama.
Dnevnu sobu ćemo namjestiti garniturom za sjedenje koja se u pravilu sastoji od sofe, jedne ili dvije fotelje i niskog stolića. Ova grupa namještaja obično je povezana tepihom. U kutu se uz namještaj često nalazi stojeća lampa. U dnevnoj sobi se opuštamo pa su kričavi zidovi tabu; preferiraju se umirujuće nijanse. Prozori mogu biti zaštićeni zavjesama. U dnevnoj sobi obično ukrašavamo zidove (slikama, ogledalima, fotografijama, policama itd.). Dobrodošle su i biljke, jer njima unosimo prirodu u sobu.
U nastavku je par savjeta kako učiniti dnevnu sobu ugodnom.
Ako se u dnevnoj sobi ne osjećate ugodno i razmišljate o preuređenju, prije eventualne kupovine novog namještaja zapitajte se što zapravo ne štima. Možda su potrebni samo manji zahvati, npr. odgovarajući tepih ili zavjese, dekorativna rasvjeta ... a možda je potrebno neke stvari izbaciti.
Sofa
Dvosjed, trosjed, kutna garnitura ... Izbor je ogroman, ali usprkos tome kada tražite sofu čini se da ni jedna sasvim ne odgovara i pitate se da li uopće postoji odgovarajuća sofa za Vas i Vašu obitelj.
Da, ali morate je pronaći! Prije nego što ju uopće potražite morate biti sigurni gdje će ona stajati. Da bi to odlučili morate znati kamo želite gledati kad ćete sjediti na njoj. Kroz prozor u vrt ili u suprotni zid i televizor? Ima li predviđeno mjesto dovoljno svjetla? Ako nema, treba li dodati svjetiljku?
Važno je sljedeće: sofa mora dominirati i zato prostor za nju mora biti bogato dimenzioniran. Bez obzira na to da li sofa stoji uza zid ili usred prostora (kod ovog paziti na leđa sofe !!), bočno uvijek treba biti mjesta !!
Kada odredite položaj sofe i njezine dimenzije, dolazimo do slijedećeg pitanja: hoćete li na sofi najčešće sjediti uz kavu, ležati u dugim filmskim večerima ili je ona zapravo naslon za leđa pri ceremoniji čaja koju obavljate na podu?
Dalje dolazi pitanje materijala. Tekstilna presvlaka, periva presvlaka ili (umjetna) koža? Koji stil odgovara Vama i Vašoj obitelji? Imate li psa, mačku ?
Sofa sigurno mora biti ugodna za sjedenje. Ugodnost ovisi o nagibu stražnjeg naslona (leđa sofe), dubine sjedenja i rukonaslonu. Što izgleda sofe tiče, možemo reći da uz jednostavnu formu pristaju jednostavne boje. Kolorističke akcente postići ćemo dekorativnim jastucima.
Fotelje
Fotelja nije samo sjedeće mjesto nego komad namještaja koji naglašava stil interijera. Možete odabrati upadljive fotelje koji će biti akcent u prostoru ili one koje su usklađene sa sofom.
Ljubitelje fotelja možemo podijeliti u dvije grupe. U prvoj grupi su oni koji su fotelje naslijedili od roditelja ili baka. Sa tim su foteljama povezana ugodna sjećanja i njihovi vlasnici nigdje na svijetu radije ne sjede. U drugoj grupi su oni koji slijede trendove i koji dobro znaju da stil dnevne sobe ničim ne mogu tako snažno izoštriti kao sa foteljom. Dok sofa već zbog svoje veličine mora biti suzdržana, fotelje slobodno mogu biti upadljive. Nije uvijek potrebno držati se tipičnog rasporeda sofa + dvije fotelje. On ponekad djeluje kruto, dok nas kombinacija različitih modela snažnije vuče da se zavalimo u nju. Ako čuvate staru fotelju, možete ju pretapecirati. Tako ćete zadržati svoju omiljenu fotelju i imati "novi" komad namještaja.
Stolići
Oni su tu, oko nas. Bez njih nemamo kuda sa šalicom čaja ili čašom vina. Pomoćni stolići i niski stolići (tzv. klub - stolići ili stolići za kavu) pripadaju tzv. udobnom sjedenju . Međutim, nije lako pronaći odgovarajući stolić. Ako je premali, izgleda kao da je na brzinu donešen na mjesto kojem ne pripada i takav stolić je bolje izostaviti. Ako je prevelik, optički gura ostali namještaj u drugi plan i razbija cijelu sjedeću grupu. Srećom, kod izbora stolića ima par pravila koja pomažu: kvadratni stolići izgledaju dobro samo ako stoje između sofe i fotelja, eventualno uz kutne sofe. Ako nema fotelja bolje izgleda izduženi model. Okrugli stolovi pašu uz skoro sve oblike kauča. Dobra ideja je postaviti više stolića različitih visina. Ako se stolići nalaze ispred sofe, sljedeća površina mora biti najviša točka.
Na stoliće možete postaviti dekorativne predmete npr. vazu, zdjele ili svjećnjak (tzv. accessoire ) koji tako dolaze u prvi plan. Kao stolić mogu poslužiti i klupe i tabure, koje ćemo premještati po potrebi. Dobro izgleda ako se kombiniraju različiti modeli i veličine.
Osvjetljenje
Ugodno osvijetliti neki prostor znači ostaviti pojedine dijelove u tami. Zbog toga su u dnevnoj sobi, u kojoj se želite opustiti, stropne lampe i lusteri koji ravnomjerno osvjetljavaju cijeli prostor neadekvatni. Oni se koriste samo kao orijentir kod ulaza u sobu ili kod večernjeg pospremanja. Ugodnu atmosferu ćete postići sa više različitih lampi koje kreiraju zasebne otoke svjetlosti. Probajte iskombinirati funkcionalno stropno svjetlo sa svjetlom za čitanje i dekorativnim svjetlima. Svjetiljke uskladite stilski sa sofom i foteljama. Pazite da stojeće i stolne lampe nisu na istoj visini. Dekorativne predmete možete osvijetliti malim svjetiljkama i tako ih istaknuti. Slike možete osvijetliti specijalnim lampama za slike.
Tepih
Ukrašavanje
Zid iznad sofe vjerojatno ćete htjeti ukrasiti slikama (posterima, fotografijama). Ako imate jednu veliku sliku, dobro je postaviti je lijevo ili desno u odnosu na sredinu sofe jer takav položaj stvara efekt iznenađenja i djeluje puno opuštenije nego centralno smještena slika. Zid možete ukrasiti i policama ili zidnim regalima. Na njih postavite male dekorativne predmete, biljke i sl. Tako izloženi, ovi predmeti ne zauzimaju puno mjesta. Zidne polici i regali ne mogu zamijeniti regal sa knjigama. Prostor možemo ukrasiti i ogledalima. Kod postavljanja ogledala uvijek treba obratiti pažnju na ono što se u njemu ogleda. Također možemo i više (uokvirenih) ogledala aranžirati u grupu.
U dnevnoj sobi dobrodošli su i sobne biljke.
Izbor se obično vrti oko jedne velike ili više manjih biljaka koje formiraju grupu. Za biljke je važno osvjetljenje! Ukrasne tegle i košare moraju biti ujednačene.
Izbor se obično vrti oko jedne velike ili više manjih biljaka koje formiraju grupu. Za biljke je važno osvjetljenje! Ukrasne tegle i košare moraju biti ujednačene.
Prozore ćemo zaštititi zavjesama. Osim što meko uokviruju prozore, one služe kao zaštita od pogleda i upijaju zvuk. Bitno je da su koloristički usklađene sa sjedećom garniturom i tepihom. Bez obzira da li ih postavljamo uz prozor ili balkonska vrata, u dnevnoj sobi su zavjese obično dugačke do poda. Ovisno o ugođaju koji želimo postići, izabrati ćemo prozračne ili guste zavjese a možda ćemo uz zavjese imati i dekor.
Comments
Post a Comment