Blagovaonica


BLAGOVAONICA

Svi znamo koliko nam znači zajednički ručak ili večera. Oni potiču komunikaciju,  produbljuje odnose. Bez obzira da li se radi o brzom doručku na šanku ili obiteljskom nedjeljnom ručku koji se otegnuo do večeri, to  "druženje za stolom" snažno utječe na našu svakodnevnicu i zajednički život. Zbog toga se doista isplati prostor u kojem jedemo pažljivo i ukusno urediti.




Gdje jedemo?

Zasebne blagovaonice su rijetke. One trebaju  biti jednostavno i jasno uređene, tako da prostor po potrebi, npr. između obroka, može korstiti na drugu način, npr. kao radna soba.

Blagovaonski stol je obično u dnevnoj sobi, smješten tako da povezuje kuhinju i sjedeću garnituru. Važno je da se kuhanje, blagovanje i sjedenje jasno jedno od drugog razlikuju. Zbog  toga ove grupe moraju biti čvrsto definirane i vizualno razdvojene.  Kuhinju od blagovaonice možemo odvojiti  pultom ili šankom. Na taj način kuharica ili kuhar imaju svoj mir, a nered u kuhinji ostaje zaklonjen. Blagovaonski stol treba biti po mogućnosti izravno povezan sa kuhinjom, kako bi serviranje jela bilo što lakše. Prostor blagovanja možemo od dnevnog boravka odijeliti foteljom ili sofom koja mu je okrenuta leđima. Tako se stvara fina granica između različitih prostornih cjelina. Vizualno razgraničenje možemo naglasiti  promjenom podne obloge  ili tepihom. 

 Posebnosti prostora kao npr. erker, galerija ili veliki prozori su odlični za smještaj stola za blagovanje, jer se njegovim pozicioniranjem na takvo mjesto stvara efekt prostora u prostoru.

Blagovaonski stol se ponekad nalazi u kuhinji. On je bliže prozoru, a radni dio u dubini prostorije. U tom slučaju stol može biti vizualno usklađen s kuhinjom, ali ne mora.

Stol za blagovanje

Najvažniji dio blagovaonice je stol.  On nije samo mjesto gdje jedemo, on je mjesto okupljanja. Na njemu se pišu zadaće, rješavaju križaljke, na njemu se igra, a služi i kao radni stol. Možemo reći da je blagovaonski stol centralno mjesto svakog doma. Zbog toga ga moramo pažljivo odabrati. Srećom i dizajneri namještaja znaju važnost stola, pa je ponuda stolova velika i stalno dolaze novi modeli.

O obliku i veličini stola treba malo razmisliti. U prvom redu trebamo vidjeti koliko mjesta imamo na raspolaganju i koji oblik stola najbolje odgovara tlocrtu. Okrugli, kvadratni, pravokutni, elipsasti? Okrugli stolovi su najbolji za komunikaciju, potiču kreativnost i jako su ugodni za sjedenje, no oni traže više prostora nego četvrtasti stolovi.  

Gdje smjestiti stol: u sredinu prostorije ili uza zid? Jako je važno da oko stola ima dovoljno mjesta, tako da se oko njega može prolaziti i da se svaka stolica može komotno izvući kako bi svaka osoba mogla lagano sjesti za stol. Obratite pažnju na noge stola: da li su  postavljene tako da nikoga ne smetaju kod sjedenja (obratite pažnju i na čelo stola)?  Ako je za vaše svakodnevne potrebe dovoljan manji stol, a samo u posebnim prilikama trebate veći, vjerojatno ćete se odlučiti za model na razvlačenje. Ovi stolovi su praktični za rukovanje. Neki imaju jednu, a neki dvije varijante produživanja. Obzirom na veličinu stola, po osobi je potrebno planirati  cca 70 cm po širini i cca 40 cm po dubini.

Materijal stola možemo odabrati prema ukusu. Ploča i noge (ili noga) stola ne moraju biti od istog materijala. Ploče blagovaonskih stolova su najčešće drvene (može se raditi o masivnom drvu, drvenom dekoru ili lakiranoj ploči). Ove plohe su ugodne. Ploče stola mogu biti staklene. One su vrlo atraktivne, ali na dodir hladne.
 
Stolice


 Blagovaonska stolica mora prije svega biti  udobna.  Stolica u kojoj je ugodno sjediti je najvažnija pretpostavka da gosti kod vas dugo ostanu. Zbog toga kod kupovine stolica nije dovoljno obratiti pažnju na dizajn, već moramo stolicu isprobati - sjesti, i ostati par minuta sjediti na njoj. Izbor stolica je ogroman, ali općenito ih možemo podijeliti na tapecirane stolice  i stolice kojima ćemo dodati jastučiće. Ove druge su najčešće drvene, rjeđe metalne ili čak plastične.

Najudobnije su tzv. polufotelje, jer  su tapecirane i imaju rukonaslone  no one traže dosta mjesta. Jako su udobne stolice kojima sjedište vibrira dok sjedimo (to su stolice sa dvije noge koje se na podu spajaju u obliku slova "U").

Sve stolice za stolom mogu biti iste, a moguća je i kombinacija različitih stolica. Ako se odlučite za miks, dobro izgleda kada su stolice različite, ali u istoj boji ili slične po stilu.  Super je kada su nasloni stolica različite visine. U zadnje vrijeme dosta su moderne i klupe. Njihova dobra strana je da ne zauzimaju puno mjesta, a na njima se po potrebi može smjestiti veći broj gostiju. Klupe dobro izgledaju kada su smještene uza zid, a njihovo podnožje može biti dizajnirano kao kutija koja služi kao dodatan prostor za odlaganje.


Osvjetljenje

Osvjetljenje ima ogroman utjecaj na to koliko ćete dugo ostati za stolom. Dok  jarko svjetlo u fast-food restoranima cilja na to da se gosti što brže izmjenjuju, u finijem restoranu osvjetljenje  je prigušeno tako da ostajete sjediti uz čašu vina (i odsjaj svjećica) još dugo nakon što su tanjuri ispražnjeni.

 Bez sumnje blagovaonski stol mora biti dobro osvijetljen, tako da vidimo ono što jedemo. No svjetlo treba napraviti ugodnu  atmosferu. Zbog toga ono ne smije biti prejako, a svakako mora biti toplo (do 2000 Kelvina). Ako se odlučite za visilice, pripazite kod njihovog postavljanja. One moraju biti iznad sredine stola. Važno je da nikoga ne zasljepljuju, a zbog toga ne smiju biti spuštene niže od 60 cm od ploče stola. Dobro je da ugradite regulator (dimmer). U prostoru blagovaonice dobre su i zidne svjetiljke, koje indirektno osvjetljavaju prostor.

No, najugodnije svjetlo za blagovaonskim stolom ipak daju svijeće, pa su u svečanim prilikama one nezaobilazne.

Dodaci i tekstil

Zdjela s voćem, vaza sa cvijećem, svijećnjak, poslužavnik sa pićem ili dekorativni mlinci za sol i papar ...bilo što, samo da dobro izgleda. Lijepi predmeti na blagovaonskom  stolu nas pozivaju da sjednemo i utječu pozitivno na atmosferu.

Sav tekstil - zavjese, podmetači za stol, salvete, stolnjaci, presvlake stolaca, jastučići - upija zvuk i doprinosi ugođaju. Ako su stol i stolice na tepihu, neće se čuti škripanje kod pomicanja stolica. 

Ako ima mjesta, uz blagovaonski stol možemo postaviti komodu ili regal  u koji ćemo staviti fino suđe, stolnjake, mini-bar i sl. Komoda može poslužiti i za odlaganje kod serviranja hrane, a u manjim prostorima možemo stolu dodati kolica za serviranje.

Zidove ćemo ukrasiti slikama ili fotografijama, a poželjne su  i zidne ili stolne lampe. Ukrašeni zidovi također doprinose ugođaju.

fotografije: Pinterest

Comments